Jak pozbyć się zmian potrądzikowych?

 

Przebarwienia po trądziku lub niedoskonałości (znane też jako hiper-pigmentacja po stanie zapalnym) to te ciemne albo czerwone plamy pozostawione, kiedy trądzik się już zagoił. Te plamy są spowodowane wzrostem melaniny w skórze, co jest wynikiem stanów zapalnych skóry podczas procesu leczenia. Pomimo że plamy hiper-pigmentacyjne na ogół nie są permanentne, mogą minąć miesiące a nawet lata, zanim zupełnie zbledną. Jeśli cierpisz na hiper-pigmentację po stanie zapalnym, wypróbuj te metody, aby je zmniejszyć lub pozbyć się ich zupełnie.

Chroń swoją skórę kremem ochronnym.

Ta procedura, zwana też „ochroną przed światłem”, jest konieczna, aby zapobiec pogorszeniu się stanu skóry, ponieważ promieniowanie UV może powodować ciemnienie plam hiperpigmentacyjnych.

Stosuj krem przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, ze wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej przynajmniej 30, codziennie na obszar dotknięty chorobą.

Regularna aplikacja kremu przeciwsłonecznego jest szczególnie ważna, jeśli zazwyczaj nie używasz kremu ochronnego ze względu na Twój kolor skóry.

Unikaj słońca lub ubierz ubranie ochronne. Aby uniknąć ciemienia plam hiper-pigmentacyjnych, osłoń obszar dotknięty chorobą przed ostrym słońcem i/lub unikaj przedłużonego przebywania na słońcu.kapelusz

Jeśli masz plamy na twarzy, noś kapelusz lub apaszkę, aby przykryć twarz.

Wybieraj też cień, jeśli siedzisz na dworze w słoneczny dzień.

Zapobiegaj ranom po trądziku. Najlepszym sposobem na uniknięcie plam po hiper-pigmentacji pozapalnej to zapobieganie lub leczenie trądzika.

Łagodny trądzik (tłuszczaki, zaskórniki, krosty) powinny być „leczone” przez mycie twarzy dwa razy dziennie przy użyciu ciepłej wody i delikatnego środka czyszczącego.

Użyj balsamu lub kremu na trądzik bez recepty według instrukcji z etykiety. Nie nadużywaj ich, ponieważ mogą wysuszać skórę.

Jeśli kremy bez recepty nie działają, Twój lekarz może przepisać balsam lub krem zawierający nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, antybiotyk miejscowy, retinoidy miejscowe, siarkę, rezocynę albo lek doustny (takie jak antybiotyki, hormonalny środek antykoncepcyjny albo izotretynoina).

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli trądzik nie polepszy się po 6 do 8 tygodniach leczenia lub jeśli cierpisz na poważny trądzik.

Nie używaj peelingu. Może Cię kusić, aby wykonać peeling skóry, by usunąć plamy, ale to może tylko pogorszyć ich stan i wydłużyć czas trwania. Może także zaostrzyć trądzik.

Wypróbuj miejscowe emolienty lub kosmetyki. Wiele kremów lub kosmetyków dostępnych bez recepty są oparte na roślinach i innych naturalnych składnikach, które mogą pomóc rozjaśnić skórę. Na ogół są bezpieczne do codziennego użytku.

Soja (pochodna soi warzywnej) jest często używana w emolientach rozjaśniających skórę. Jej działanie polega na transferze melanosomów do górnej warstwy skóry.

Amid niacyny (forma witaminy B) działa jak soja i jest stosowany w wielu kosmetykach.

Kwas elagowy, występujący w truskawkach, granatach i wiśniach, działa jako antyoksydant i hamuje enzymy potrzebne do produkcji melaniny.

Peroksydaza ligniny (enzym będący pochodną grzyba) rozbija melaninę w skórze i może mieć właściwości wybielające skórę.

Arbutyna (naturalna pochodna hydrochinonu) jest dostępna w wielu kosmetykach rozjaśniających skórę w stężeniu do 3%.

Kwas kojowy (pochodna grzyba) to antyoksydant, który rozbija melaninę. Jest dostępny w formie kosmetyków rozjaśniających skórę w stężeniach 1-4%.

Ekstrakty z lukrecji (takie jak likwirytyna) rozjaśniają skórę i są dostępne w niektórych kosmetykach.

Używaj tych produktów zgodnie z opisem na etykiecie i skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat efektów ubocznych.

Zauważ, że pomimo, iż niektóre badania kliniczne wykazały obiecujące rezultaty powyższych produktów używanych do leczenia hiper-pigmentacji, trzeba przeprowadzić dogłębne badania, żeby je potwierdzić.

Wypróbuj naturalne środki.

Pewne środki naturalne mogą także pomóc zmiejszyć lub wyeliminować hiper-pigmentację. Jednakże, pamiętaj, że istnieje mało lub wcale dowodów na poparcie tych teorii. Mimo to, niektóre z nich wskazują, iż środki mogą być korzystne. Skonsultuj się z lekarzem, żeby ustalić, czy naturalne środki są bezpieczne dla Ciebie i Twojej skóry.

Żel aloesowy jest używany na liczne urazy, takie jak poparzenia i sucha skóra, i może także pomóc w redukcji hiper-pigmentacji. Stwórz maseczkę poprzez połączenie aloesu, wodorostów i surowego miodu. Pozwól miksturze osiąść przez 10 minut zanim wmasujesz ją w „zainfekowaną” okolicę. Pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz letnią wodą.

Cytryna i sok z ziemniaków. Kwas cytrynoaloeswy, występujący w soku z cytrynowy, ma właściwości wybielające, podczas gdy pirokatechina w ziemniakach pomaga rozjaśnić skórę. Wymieszaj soki i zaaplikuj miksturę na pigmentację.

Ewentualnie, użyj samego soku z cytryny albo w połączeniu z olejkiem migdałowym lub kokosowym.

Cytryna, mleko, miód i skórki pomarańczowe. Kombinacja kwasu cytrynowego, skórek owocowych, miodu i mleka tworzy papkę, która łagodzi skórę i może pomóc rozjaśnić plamy hiperpigmentacyjne. Zrób proszek, używając wysuszonych skórek pomarańczowych i dodając soku z cytryny, mleka i miodu, aby stworzyć maskę o właściwej konsystencji.

Mleko i migdał. Stwórz maskę, mieszając razem łyżkę stołową proszku migdałowego, łyżeczkę miodu i łyżeczkę cytryny. Aplikuj maskę przez 15 minut, a potem spłucz wodą.

Ogórek i mięta. Przygotuj miksturę, używając sześć liści świeżej mięty i jedno surowe jajko ubite na pianę. Rozgnieć pół ogórka i zrób lekką pastę, a następnie dodaj do mikstury miętowo-jajecznej i pomieszaj. Aplikuj maskę przez 15 minut, a następnie spłucz wodą.

Inne naturalne składniki, które możesz wypróbować to kiełki pszeniczne, argania, tamanu, olejek z owocu dzikiej róży, glinka rhassoul (czerwona) i kurkuma.Nie używaj tych leków, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek ze składników.

Dodaj komentarz